на фокус
Витамин D е мастноразтворим витамин. При раждането, бебето има ограничено количество запаси от витамин D, които отразяват основно трансфера от майката по време на бременност (1). След раждането витамин D може да бъде набавян от кърмачето чрез майчиното мляко (0,5-1,8 микрограма на литър) и чрез добавки (1).
Витамин D може да се произвежда и в кожата на бебето, когато е изложено на слънчева светлина. Въпреки това, на географски ширини, по-големи от 37 градуса на север или юг ( където попада и България), слънцегреенето не е достатъчно, за да позволи производството на витамин D през късните есенни до ранните пролетни месеци.
Същевременно на родителите се препоръчва да ограничат излагането на бебето на слънце чрез използване на шапки, повиване с одеяла и избягване на пряко излагане на слънчева светлина (3-4). Това означава, че въпреки че витамин D може да се произвежда в кожата в някои региони и сезони, ограниченото излагане на бебета на слънчева светлина прави този източник недостатъчен. Следователно основните източници на витамин D за кърмачето включват витамин D, получен от майката по време на бременност и след раждането е от диета и добавки.
Най-добрият биологичен индикатор за нивото на запаси от витамин D е серумната концентрация на 25-хидроксивитамин D (25(OH)D) (1). Стойности на 25(OH)D под концентрация от 30 наномола на литър (nmol/L) серум показват висок риск от дефицит на витамин D, докато се смята, че здравословните концентрации за кърмачета са на или над 50 nmol/L (1).
Телесните запаси могат да намалеят с 50% за по-малко от месец при кърмачета (5) и по този начин без източник на витамин D дефицитът на витамин D може бързо да се развие.
Дефицитът на витамин D при кърмачета (10,12) е очевиден в целия свят, обхващайки широк спектър от географски региони и култури. Това отчасти се дължи на факта, че не всички практикуващи здравни специалисти препоръчват добавки с витамин D дори при изключително кърмене и тъмна пигментация на кожата . Освен това неспазването на препоръките и правилната употреба на добавките от страна на родителите е широко разпространен проблем (20), в някои случаи поради съмнение на родителите, че тяхното бебе не харесва добавките (23 24 25).
Витамин D е необходим за поддържане на калция в кръвта и здравето на костите. Последствията от дефицит на витамин D в ранна детска възраст класически се проявяват като меки деформирани кости (рахит), гърчове поради нисък калций в кръвта и затруднено дишане (21-22).
По време на диагностицирането бебетата с рахит с дефицит на витамин D имат много ниска серумна концентрация на 25(OH)D, под 25 nmol/L (13, 14) и повечето не са получавали добавки с витамин D (18). Смята се също, че дефицитът на витамин D повишава риска от други заболявания, включително диабет тип 1 на по-късен етап в детската възраст (15, 16 17).
Най-широко приетият подход за изграждане на здрави запаси от витамин D при кърмачетата е чрез добавяне на витамин D. Въз основа на рандомизирани контролирани проучвания, 10 микрограма/400IU дневно (49, 51-52) са достатъчни, за да поддържат серумна концентрация на 25(OH)D от 50 nmol/L при кърмачета от раждането до една година.
Препоръки за прием на витамин D в ранна детска възраст се предлагат от различни организации по света и обикновено от 10 микрограма дневно 400IU.
Добавките обикновено се препоръчва да започнат през първия месец от раждането и да продължат, докато това количество може да бъде постигнато от други храни (1, 3, 59).
Стратегиите за увеличаване на количеството на витамин D при новородени, които са кърмени, с помощта на добавки с високи дози от майката показват потенциал за предотвратяване на дефицит на витамин D при новородени (7 60), но не са част от препоръките на политиката за обществено здраве в момента.
Ако едно дете е диагностицирано с рахит, се използват наскоро публикувани глобални препоръки за лечение на дефицит на витамин D (13).
Изглежда има последователност в целия свят, че новородените са изложени на повишен риск от дефицит на витамин D и че добавката на витамин D към изключителното кърмене е силно препоръчителна при първичната профилактика на дефицит на витамин D и рахит (1, 2, 3, 63).