на фокус

Диабетът може да предизвиква дефицит на витамин D (медицинско проучване март 2019)

Диабетът може да предизвиква дефицит на витамин D (медицинско проучване март 2019)


Диабетът затруднява организма да използва D-витамин, показва едно скорошно проучване. Изследователите от университета в Оулу предоставят нови прозрения за причините за ниските нива на витамин D в кръвта при диабетици.

Витамин D в много отношения е съществена част от тялото и неговото ниско количество е свързано с различни заболявания като рак, костни заболявания, инфекции и сърдечно-съдови заболявания.

Епидемиологичните проучвания отдавна показват, че нивата на витамин D в кръвта при диабетиците често са ниски, поради което се предполага, че ниските нива на витамин D причиняват диабет. Въпреки това, причините за ниските нива на витамин D в кръвта при диабетици не са известни и в литературата има противоречива информация.

В едно неотдавнашно проучване, публикувано в Diabetes, изследователите описват нов, неизвестен досега механизъм, който регулира биоактивирането на витамин D в организма.

"Нашите изследвания показват, че ниското съдържание на витамин D е по-вероятно да бъде резултат от диабет, отколкото причината", казва Юка Хаккола, професор по фармакология в Университета в Оулу .

Витамин D в черния дроб се превръща в калцидиол (25-OH-витамин D), който се счита за форма за съхранение на витамин D при здрави хора в кожата. Съгласно настоящата концепция, концентрацията на калцидиол отразява приема и концентрацията на витамин D в организма. Изчисляването на диуретичните нива на витамин D е мярката на калцидиола.

Проучването показа, че и при двата вида диабет ( тип 1 и тип 2 ) активирани механизми водят до инхибиране на превръщането на витамин D в калцидиол. При пациенти с диабет инхибирането на образуването на калцидиол може да бъде дълготрайно, което води до недостиг на витамин D. Възможно е диабетикът да е по-малко способен да използва витамин D в кожата или от храната.

Същото изследване установи, че гладуването също предотвратява образуването на калцидиол, но значимостта на явлението е все още неясна.

Изследването използва съвременни клетъчни технологии и животински модели,но клиничната приложимост на явлението трябва да бъде допълнително проучена. Според Hakkola, ако резултатите могат да бъдат потвърдени при хора, това може да доведе до промени в препоръките за прием на витамин D при пациенти с диабет.

Изследването е проведено под ръководството на Университета в Оулу, в сътрудничество с изследователи от германските, американските и източните университети във Финландия.

За допълнителна информация


прегледана 10594 пъти / създадена на 09.04.2019